Vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání
Vízum k pobytu nad 90 dnů (dlouhodobé vízum) za účelem podnikání je určené pro občany třetích zemí, kteří chtějí v České republice vykonávat podnikatelskou činnost.
OBECNÉ INFORMACE
ŽÁDOST
PRODLOUŽENÍ
Kdo může žádat o dlouhodobé vízum za účelem podnikání?
O dlouhodobé vízum za účelem podnikání můžete žádat, pokud se chystáte na území České republiky podnikat, provozovat živnost, být osobou samostatně výdělečně činnou, statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu obchodní společnosti.
Na jak dlouho se toto vízum vydává?
Nejdéle na dobu 1 roku.
Jak toto vízum vypadá?
Jaké povinnosti a omezení jsou spojené s tímto pobytovým oprávněním?
Po dobu platnosti vašeho pobytového oprávnění musíte plnit účel pobytu. Také se na vás vztahují povinnosti pro cizince dané zákonem.
Co vám toto pobytové oprávnění umožní?
S platným pobytovým oprávněním můžete opakovaně Českou republiku opustit a zase se vrátit. Můžete také cestovat po Schengenském prostoru bez nutnosti víza.
Po dobu platnosti víza můžete v České republice legálně pobývat a vykonávat podnikatelskou činnost.
Jak a kde můžete žádost podat?
Žádost můžete podat pouze osobně na zastupitelském úřadě České republiky:
- ve státě, který vám vydal cestovní doklad nebo jehož jste státním občanem, nebo
- ve státě, ve kterém máte povolený dlouhodobý nebo trvalý pobyt a oprávněně zde pobýváte nepřetržitě po dobu nejméně 2 let (v případě států EU se jedná pouze o vízové centrum Drážďany), nebo
- na kterémkoliv zastupitelském úřadě České republiky, pokud jste občanem některé z těchto zemí.
Seznam všech zastupitelských úřadů najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Pro podávání žádosti o víza k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání jsou na některých zastupitelských úřadech zavedeny kvóty. Před podáním žádosti byste se tak měli na příslušném zastupitelském úřadu informovat, jestli žádosti o tento druh víza přijímá.
Jaký je konzulární poplatek?
5 000 Kč, placený v EUR, USD nebo místní měně. Kompletní seznam konzulárních poplatků, včetně výjimek u některých zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jaká je lhůta na vyřízení?
90 dnů; 120 dnů ve zvlášť složitých případech.
Tato lhůta neběží, pokud je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O DLOUHODOBÉ VÍZUM:
1. Připravte si povinné náležitosti (dokumenty)
K žádosti budete potřebovat:
- Tiskopis
- Cestovní doklad
- Doklad o zajištění ubytování
- Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (finance) nebo doklad, že veškeré náklady spojené pobytem budou uhrazeny státním orgánem, právnickou osobou nebo hostitelskou organizací.
- Fotografii
- Doklad o zápisu do příslušného rejstříku, seznamu nebo evidence
- Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož jste státním občanem. Tento doklad se nevyžaduje od cizince mladšího 15 let.
Na vyžádání také:
- Doklad o bezinfekčnosti
- Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů, vydaný státy, na jejichž území jste v posledních 3 letech pobývali souhrnně po dobu delší než 6 měsíců.
Při podání žádosti musíte uhradit konzulární poplatek 5 000 Kč. Kompletní seznam konzulárních poplatků, včetně výjimek u některých zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.
2. Vyplňte formulář žádosti
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny) a latinkou. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na zastupitelském úřadě České republiky.
3. Kontaktujte zastupitelský úřad, na kterém chcete podat žádost
Před podáním žádosti kontaktujte zastupitelský úřad a domluvte si termín návštěvy. Seznam všech zastupitelských úřadů s kontakty najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
4. Podejte žádost
Žádost musíte podat osobně. V odůvodněných případech může zastupitelský úřad od povinnosti osobního podání upustit. K žádosti musíte dodat všechny zákonem stanovené náležitosti (dokumenty), musíte zaplatit konzulární poplatek a použít stanovený formulář (tiskopis). Pokud to neuděláte, bude vaše žádost posouzena jako nepřijatelná. Žádost, náležitosti a správní poplatek vám budou vráceny.
Zastupitelský úřad vám může sejmout otisky prstů, může pořídit váš obrazový záznam a může s vámi také provést pohovor.
5. Počkejte na rozhodnutí
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí nejprve z formálního hlediska a ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti můžete být předvoláni k pohovoru, který na požádání ministerstva provede příslušný zastupitelský úřad.
V průběhu správního řízení můžete například:
- Doplňovat žádost o další listiny
- Nechat se zastupovat v řízení (plná moc)
- Požádat o nahlížení do spisu
- Vzít žádost zpět (zpětvzetí žádosti)
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Více o stavu žádosti se můžete dozvědět také na základě písemné žádosti o sdělení stavu řízení.
6. Seznamte se s výsledkem správního řízení
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
- V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
- Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
- Nepovoleno: Vaší žádosti o udělení dlouhodobého víza nebylo vyhověno – buď existuje některý z důvodů pro neudělení víza, nebo vaše žádost byla nepřijatelná.
- Existuje některý z důvodů pro neudělení víza: V tomto případě obdržíte informaci o důvodech neudělení víza. Proti informaci o důvodech neudělení víza se nemůžete odvolat. Pokud nebude vaší žádosti vyhověno a s důvody nesouhlasíte, můžete podat žádost o nové posouzení důvodů neudělení víza.
- Vaše žádost byla nepřijatelná. V tomto případě obdržíte stejnopis záznamu o usnesení, ve kterém bude vysvětlené, proč je žádost nepřijatelná. Celou žádost (formulář, náležitosti a konzulární poplatek) vám zastupitelský úřad vrátí.
7. Na zastupitelském úřadě si vyzvedněte vízum a doložte zdravotní pojištění
Pokud je žádosti vyhověno, dostavte se na zastupitelský úřad pro vízum. Pracovníci zastupitelského úřadu vás dopředu kontaktují a domluví se s vámi na termínu.
Před vyznačením víza do pasu musíte předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění:
- v rozsahu nutné a neodkladné péče na prvních 90 dnů pobytu na území a současně doklad
o komplexním zdravotním pojištění na zbývající dobu pobytu, nebo - přímo doklad o komplexním zdravotním pojištění na celou dobu povoleného pobytu na území.
Zastupitelský úřad vás také může požádat o předložení dokladu o zaplacení pojistného. Doklad o cestovním zdravotním pojištění se nevyžaduje v případech uvedených v zákoně o pobytu cizinců (například pokud máte zdravotní pojištění hrazené na základě mezinárodní smlouvy).
8. Po příjezdu se registrujte na cizinecké policii
Po příjezdu do České republiky se do 3 pracovních dnů registrujte na cizinecké policii. Pokud budete chtít na území pobývat delší dobu, než na jakou máte vízum povoleno, musíte včas podat žádost o prodloužení doby platnosti víza a doby pobytu na území na toto vízum, případně o vydání povolení k dlouhodobému pobytu na území.
Za jakých podmínek můžete žádat o prodloužení doby platnosti víza k pobytu nad 90 dnů?
Pokud máte platné dlouhodobé vízum vydané na dobu kratší než 1 rok a budete v České republice pobývat za stejným účelem jako dosud.
Platnost dlouhodobého víza i s prodloužením může být v součtu maximálně 1 rok.
- Pokud je platnost vašeho současného dlouhodobého víza kratší než jeden rok, můžete si dobu platnosti víza opakovaně prodloužit, avšak maximálně na dobu zbývající do jednoho roku.
- Pokud chcete pobývat v České republice déle než jeden rok, musíte podat žádost o vydání povolení k dlouhodobému pobytu.
Příklad: Platnost vašeho víza je od 1. 9. 2021 do 31. 12. 2021, prodloužit si jej můžete maximálně do 31. 8. 2022. Pokud chcete pobývat v České republice další rok (od 1. 9. 2022 a dále), musíte podat žádost o vydání povolení k dlouhodobému pobytu.
Jak a kde můžete žádost podat?
Žádost o prodloužení doby platnosti pobytu můžete podat na pracovišti Ministerstva vnitra, poslat poštou, datovou schránkou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo podat prostřednictvím zmocněného zástupce.
Kdy musíte žádost podat?
Nejpozději v poslední den platnosti vašeho stávajícího víza, nejdříve 90 dnů před uplynutím doby platnosti dlouhodobého víza a doby povoleného pobytu na území.
Po dobu řízení o žádosti pobýváte v České republice legálně. A to i v situaci, kdy vám vyprší platnost stávajícího víza (více informací v sekci Fikce pobytu).
Jaký je správní poplatek?
1 000 Kč, formou kolkových známek.
Jaká je lhůta na vyřízení?
14 dnů.
Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
Pozor, žádost o prodloužení doby platnosti a doby pobytu na dlouhodobé vízum je nepřijatelná pokud:
- nedodáte všechny zákonem stanovené náležitosti (dokumenty),
- nezaplatíte správní poplatek,
- nepoužijete stanovený formulář.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O PRODLOUŽENÍ VÍZA:
1. Připravte si povinné náležitosti (dokumenty)
K žádosti budete potřebovat:
- Tiskopis
- Cestovní doklad
- Doklad o zajištění ubytování
- Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (finance) nebo doklad, že veškeré náklady spojené pobytem budou uhrazeny státním orgánem, právnickou osobou nebo hostitelskou organizací
- Fotografii, pokud se změnila vaše podoba
- Komplexní zdravotní pojištění
- Doklad o účelu pobytu (například doklad o zápisu do živnostenského nebo obchodního rejstříku, doklad o zápisu do seznamu, který je podmínkou výkonu nezávislého povolání)
Na vyžádání také:
- Doklad o zaplacení pojistného, uvedeného na dokladu o komplexním zdravotním pojištění
- Doklad o bezinfekčnosti
Při podání žádosti musíte uhradit správní poplatek ve výši 1 000 Kč, formou kolkových známek (kolků).
K žádosti musíte dodat všechny zákonem stanovené náležitosti (dokumenty), musíte zaplatit správní poplatek a použít stanovený formulář (tiskopis). Jinak je žádost nepřijatelná.
Všechny dokumenty musíte předložit, i v případě, že nejsou v předepsané podobě. Kvalitativní vady náležitostí je možné napravit i později, při podání však musíte doložit všechno.
Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.
2. Vyplňte formulář žádosti
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny), latinkou a v českém jazyce. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.
3. Žádost pošlete nebo se objednejte na pracoviště Ministerstva vnitra
Žádost můžete podat na pracovišti Ministerstva vnitra, poslat poštou, datovou schránkou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím zmocněného zástupce.
Pokud chcete žádost podat osobně, rezervujte si termín předem online nebo telefonicky. Pozor, nedostatek volných termínů není důvodem k prominutí případného zmeškání lhůty. Pokud je nabízený termín pro vaši rezervaci již po lhůtě, kterou máte pro podání žádosti, pošlete žádost poštou, datovou schránkou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo navštivte pracoviště Ministerstva vnitra v úředních hodinách bez předchozího objednání – bez předchozího objednání budete odbaveni v běžném pořadí.
Pokud žádost nebudete podávat osobně, je pro zachování lhůty důležité datum jejího podání do poštovní přepravy nebo datum odeslání datovou schránkou či e-mailem. Pokud žádost podáte držiteli poštovní licence (tedy nejčastěji na poště) v poslední den platnosti vašeho dosavadního pobytového oprávnění, je tím lhůta k podání žádosti zachována. A to i v případě, že bude Ministerstvu vnitra zásilka doručena až po skončení platnosti pobytu. Doporučujeme nicméně nenechávat podání na poslední chvíli.
Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti vydá potvrzení o podání a také vám sdělí číslo jednací, které je této žádosti přiděleno. Číslo jednací potřebujete znát například k tomu, abyste mohli sledovat stav řízení. Pokud žádost nebudete podávat osobně, sdělí vám číslo jednací pracovníci informační linky. Na informační linku v tomto případě doporučujeme volat nejdříve týden po odeslání zásilky, protože přidělení čísla jednacího žádosti obvykle trvá několik dnů.
Pokud jste žádost podali ve stanovené lhůtě, pobýváte po dobu vyřizování žádosti v České republice legálně, a to i když vám vyprší platnost stávajícího povolení k pobytu nebo víza (více informací v sekci Fikce pobytu). Toto s určitými výjimkami platí až do doby, než bude o vaší žádosti pravomocně rozhodnuto. Na pracovišti Ministerstva vnitra můžete také požádat o osvědčení oprávněnosti k pobytu formou vízového štítku (překlenovací štítek). Překlenovací štítek vám v době řízení o žádosti umožní například vycestovat z České republiky a zase se vrátit.
4. Počkejte na rozhodnutí
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě ministerstvo vždy přesně popíše, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně stanoví lhůtu. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti s vámi může být proveden pohovor.
V průběhu správního řízení můžete například:
- Doplňovat žádost o další listiny
- Nechat se zastupovat v řízení (plná moc)
- Požádat o nahlížení do spisu
- Požádat o přerušení řízení
- Vzít žádost zpět (zpětvzetí žádosti)
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Více o stavu žádosti se můžete dozvědět také na základě písemné žádosti o sdělení stavu řízení. Nejčastější důvody, proč vyřizování trvá delší dobu, najdete v databázi často kladených otázek.
5. Seznamte se s výsledkem správního řízení
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
- V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
- Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
- Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedené o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
- Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno. Také je zde popsaná případná povinnost vycestovat, včetně lhůty pro toto vycestování.
- Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto rozhodnutí.
- Usnesení o zastavení řízení má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonné ustanovení, podle kterého bylo řízení zastaveno.
- Odůvodnění: Popisuje postup a důvody, které vedly k zastavení řízení.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto usnesení.
6. Objednejte se na výdej víza
Pokud je žádosti vyhověno, objednejte se na vyznačení víza do cestovního dokladu. Objednat se můžete na webu online nebo telefonicky.